Otyły kot może wygląd uroczo, jednak zbędne kilogramy stanowią dla niego śmiertelne niebezpieczeństwo. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o właściwą dietę pupila już po odnotowaniu pierwszych odchyłów wagi. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej przyczynia się do licznych zaburzeń metabolicznych. Nie każdy wie, że zwiększa ona ryzyko wystąpienia chorób serca, czy też cukrzycy. Nie można również zapomnieć, że stanowi ona obciążenie dla stawów, co może przełożyć się na problemy z poruszaniem się. Otyłość u kota wymaga konsultacji z weterynarzem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że niezbędne jest wykonanie badań kontrolnych, dzięki którym możliwe jest określenie stanu zdrowia mruczka. Następnie można wybrać najlepsze jedzenie dla kota.
Co powoduje nadwagę u kotów?
Na samym początku dobrze jest określić przyczynę problemu. Każdy kot jest zupełnie inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Nadwaga u kota nie zawsze jest wynikiem zaniedbania. Zwierzak zmienia się wraz z wiekiem, a więc nie należy oczekiwać, że przez całe życie będzie on spożywał tą samą karmę. Jadłospis musi być dostosowany do rzeczywistych potrzeb żywieniowych pupila. Trzeba również dodać, że koty po sterylizacji/kastracji są bardziej narażone na otyłość. Jest to spowodowane spowolnieniem metabolizmu oraz ograniczeniem aktywności fizycznej. Podobnie jest w przypadku kocich seniorów – podeszły wiek sprawia, że mruczek przesypia większą część dnia. Nie można również nie wspomnieć, że koty niewychodzące na zewnątrz są bardziej leniwe.
O nadwadze u kota można mówić, jeśli jego masa ciała jest większa o 15-30% od normy. Zwierzak jest otyły, jeśli jego masa przekroczy 30% optymalnej wagi. Wiadomym jest, że zbędne kilogramy nie pojawiają się z dnia na dzień. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej, ponieważ odchudzanie mruczka może okazać się nie lada wyzwaniem. Doskonale sprawdza się tutaj zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Zadaniem właściciela jest przeciwdziałanie otyłości u kota. Jej skutki zdrowotne są zbliżone do tych, które występują u ludzi. Pupil jest o wiele bardziej narażony na przedwczesną śmierć.
Do najczęściej występujących przyczyn nadwagi u kota można zaliczyć m.in.:
- kastrację/sterylizację,
- niewłaściwie zbilansowaną dietę,
- przekarmianie zwierzaka,
- zbyt mała ilość ruchu,
- kanapowy tryb życia,
- choroby i schorzenia,
- podeszły wiek.
Po kastracji lub sterylizacji mogą pojawić się zaburzenia hormonalne, których ustabilizowanie następuje zwykle po kilkunastu tygodniach. Warto jest sięgnąć po wysokiej klasy karmy po sterylizacji. Podobnie jest w przypadku kotek ciężarnych – nie każdy organizm wraca do równowagi natychmiast po porodzie. W sprzedaży znajdują się specjalistyczne karmy dla kocic w ciąży oraz karmiących. Są one nieco droższe od standardowych, jednak na zdrowiu oraz dobrym samopoczuciu ukochanego pupila nie należy oszczędzać. Leczenie potencjalnych chorób będących wynikiem otyłości kosztuje o wiele więcej, niż wysokiej jakości pożywienie.
Jak rozpoznać nadwagę u kota?
Lekka nadwaga u kota często jest trudna w rozpoznaniu. Tego problemu nie będziemy mieć w przypadku zwierząt otyłych, które już na pierwszy rzut oka wydają się zbyt duże. Najprostszym sposobem jest zważenie pupila, a następnie sprawdzenie optymalnej wagi w sieci (normy różnią się w zależności od m.in. rasy, płci, wieku). Kot o normalnej budowie ciała posiada lekkie wcięcie za żebrami, a jego tułów przypomina swoim kształtem klepsydrę. Możemy również sprawdzić, czy pod palcami wyczuwamy żebra. Nacisk nie powinien być zbyt mocny. U kotów otyłych czujemy przede wszystkim tkankę tłuszczową.
Należy także sprawdzić, gdzie znajduje się dolny zarys brzucha. Jeśli na wysokości klatki piersiowej, to nasz zwierzak ma problem z nadwagą. Może zdarzyć się tak, że brzuch jest o wiele bardziej widoczny, niż górna część ciała. Zwierzak może przypominać kotkę w ciąży. Ponadto, jama brzuszna jest znacznie szersza, niż klatka piersiowa. Większy obwód bez trudu zaobserwujemy, jeśli kot stoi do nas tyłem.
Jak karmić kota z nadwagą?
Karmienie kota z nadwagą lub otyłością wymaga zakupu pożywienia o optymalnej kaloryczności. Najprościej skorzystać z porady weterynarza, który z pewnością zna karmy o dobrej jakości składzie. Doskonałym rozwiązaniem wydają się być produkty light, czyli z niższą zawartością tłuszczu. W składzie powinno dominować mięso, jednak zdrowe wypełniacze (m.in. warzywa oraz owoce) także są mile widziane. Stanowią one źródło cennych pierwiastków i minerałów, takich jak np. wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo, potas. Należy unikać karm, które posiadają w sobie zbędne zapychacz np. zboże. Przed zakupem trzeba przeanalizować skład, aby upewnić się, że jest on wolny od popularnych alergenów.
Dobór karmy dla kota z nadwagą to nie wszystko. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń związanych z częstotliwością posiłków oraz ich porcjowaniem. W przypadku, gdy stosujemy wyłącznie jeden produkt mamy ułatwione zadanie, gdyż wszystkie niezbędne informacje znajdują się na opakowaniu. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy podajemy jednocześnie karmę suchą oraz morką. W przypadku diety mieszanej dość trudno o określenie prawidłowej kaloryczności oraz zawartości składników odżywczych.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl